2013 – 2015
Rahvusvaheline õpikoostööprojekt:
Grundtvig Learning Partnership“PAT – PET ASSISTED THERAPY. LEARNING WITH THEM”
(Loomi kaasavad sekkumised õppimisest teraapiani)
See on kahe aastane koostööprojekt 7 riigi organisatsioonide vahel, kus kõik osalevad partnerid kasutavad oma töös erivajadustega inimestega loomateraapiat (Animal Assisted Therapy – AAT). Projektipartnerid jagavad selles projektis oma kogemusi loomateraapia kasutamisest kui toimivast sekkumismeetodist töös erivajadustega inimestega. Partnerorganisatsioonid selles projektis on Itaaliast, Suurbritanniast, Rumeeniast, Leedust, Ungarist, Hispaaniast ja Eestist.
Jagame oma teadmisi ühistel kohtumistel, mida iga partner korraldab ja kus osalevad ka erivajadustega inimesed. Kohtumistest ülevaate leiate – SIIT
Projekti lõpuks on välja antud käsiraamat, milles on ülevaade erinevate loomade kaasamisest teraapiatöös erivajadustega inimestega.
Link käsiraamatule on siin – PAT Handbook
Eestikeelne kokkuvõte käsiraamatust on leitav siit – PAT EST
Samuti valmis videoklipp iga partneri tööst, Klipp leitav siit – VIDEO.
Õpikoostööprojekti „Pet Assisted Therapy. Learning with them“ (taotluse reg.nr. 9-3.1/879 / LLPLink nr. 2013-1-ES1-GRU06-73306 5) rahastab Archimedes SA Elukestva õppe programmist.
Aitäh.
x-x-x-x-x-x-x-x-x-x2012 – 2014
Findhorn EcoKit Project
Mais 2014 toimub kogemusõppe projekti “Säästva arengu õppeprogramm ja süsiniku vähendamise õpetus koolides” tutvustav infoseminar “Ökosüsteem klassiruumis”, kus viimase kahe aasta jooksul õppetöös toimunust annavad ülevaate teiste seas ka lapsed Sikupilli – ja Kadrioru Saksa Gümnaasiumist.
4 ja 6.klassi õpilased jagavad oma kogemusi selle praktilise, mitmeid aineid lõimiva teaduspõhise õppevahendi “Ökokomplekt EcoKit” kasutusest, mis on teoks saanud Tallinna Ülikooli, Equilibre MTÜ, Roosna-Alliku valla ning PET Findhorni ühisprojekti tulemusena. “Säästva arengu hariduse keskmes on väärtuskasvatus, valitseva maailmavaate muutumine tarbijamentaliteedilt hoolivale, loodust ja inimesi väärtustavale ning alalhoidlikule mõtteviisile.” ütleb TLÜ Ökoloogia Instituudi Säästva Arengu Hariduskeskuse juhataja Rea Raus.
“Nii nagu külmkapp saab ühel päeval tühjaks ning prügikast täis- nii oleme me inimkonnana tegelikult ka täna samasuguse dilemma ees – mis ja kuidas edasi? Säästvat arengut toetav õppimine on maailma terviklikkust ning seostatust mõtestav protsess, kus oluline koht on õppija loomuliku potensiaali avanemisel.
Isiklik vastutustunne, arusaam oma suutlikkusest panustada kogukonna ja sellega terve maailma tasakaalustatud, hoolivasse arengusse- see on säästvat arengut toetava õppimise üks eesmärke. Selle eesmärgi saavutamiseks on vaja iga päev õppida, kasutades kogemus- ja elamusõpet ning siin on suurepärase näitena võtta Findhornis, Sotimaal, väljatöötatud õppevahend Ökokomplekt EcoKit.”
Algne idee sai alguse Findhorni ökokogukonnast, kus koostati projekt Põhja-Ðotimaa koolidele. Selle aktiivse kogemusõppel baseeruva programmiga on entusiastlikult tegelenud üle mitme tuhande lapse ja paljude õpetajate alates 2010. aastast. Tegevuseks on välja töötatud kaks metoodilist juhendit/õppekava – I ja II kooliastmele ning III ja gümnaasiumi kooliastmele. Mõlemad õppekavad sobituvad hästi ka Eesti riikliku õppekavaga.
Õppevahendi Eestisse toomise ja eestindamisega on viimased 2 aastat tegelenud Järvamaal tegutsev keskkonnaharidusprojektidega tegelev väike Sotsiaalne Ettevõte Equilibre MTÜ. Koostööprojekt on sõlmitud Roosna-Alliku valla ja Ðotimaa Morray vallaga, et vahetada häid õppekogemusi kahe riigi vahel. Projekti on rahastanud nii Suurbritannia saatkond kui Archimedese SA.
Õppevahend on ära märgitud ka Keskkonnakäpa kandidaatide hulgas ning varasemat kajastust leidnud nii Eesti ajakirjanduses kui UNESCO Läänemere Projektis.
“Läänemere Projekt (The Baltic Sea Project – BSP) on tegutsenud juba 25.aastat UNESCO koolide võrgustikus parema Läänemere seisundi, keskkonnateadlikkuse ja säästva arengu hariduse nimel. Kogemusõpe on üks meie peamisi õppemeetodeid ja seetõttu tunneme huvi ka “EcoKit” vastu.” lisas Gedy Siimenson, BSP üldkoordinaator.
2007 aastal loodud MTÜ Equilibre missiooniks on toetada inimese sisemist tasakaalu läbi loodustunnetuse arendamise, loomadega suhtlemise ning tervist toetava elukeskkonna loomise. MTÜ on rajanud Kesk-Eestisse teraapia- ja koolituskeskuse – Hobukooli Park, kus lisaks ratsutamisteraapiale tegeletakse ka praktiliste keskkonnaharidusprojektidega. Eelnimetatud praktilisi õppevahendeid saab edaspidi tellida just Hobukooli Pargist, Järvamaalt.
Projekti rahastatakse EL elukestva õppe Comeniuse Regio programmist SA Archimedese vahendusel.